Przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb – sposoby i przepisy drogowe

Przyciemnianie szyb to nie tylko zabieg stylistyczny. Ma także aspekt praktyczny, bo pozwala zmniejszyć nagrzewanie wnętrza auta.
Przyciemnianie szyb czasem kojarzy się ze środowiskiem osób będących na bakier z prawem. Niektórzy wręcz uważają, że samochodami z ciemnymi szybami jeżdżą przestępcy lub państwowi dygnitarze pragnący ukryć się na ulicy przed spojrzeniem obywateli.
Tymczasem ciemne szyby to obecnie element fabrycznego wyposażenia samochodów. I to nawet w tak popularnych markach, jak Skoda czy Opel. Po prostu, przyciemniane szyby mają znaczenie praktyczne – pozwalają ograniczyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Poza tym używane do przyciemniania folie wzmacniają szyby, w tym także utrudniają złodziejom ich wybicie.

Co mówią przepisy?
Przepisy zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła (szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75 proc., potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 proc., potwierdzona homologacją).
Można natomiast przyciemniać pozostałe szyby, lecz tylko pod warunkiem, że samochód wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe).

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz użyciu najwyższej klasy produktów o zróźnicowanym stopniu filtracji świetlnej możemy zaoferować najwyższą jakość usług.

V2 - Autoszyby